چه زمانی کتاب شعر و یا رمان خودم را چاپ کنم؟

سال‌ها کار کردن با نویسنده‌ها و شاعران کتاب اولی باعث شده تا ما در بوک چاپ، بیش از هر کس دیگری از خطرات، فرصت‌ها و دغدغه‌های نویسندگان و شاعران کتاب اولی آگاه شویم. مقاله‌ای که در حال مطالعه آن هستید، حاصل تجربه کار با بیش از 100 نویسنده و شاعر کتاب اولی بوده است. بعضی از آن‌ها قید نوشتن را زده‌اند و بعضی هم روی کتاب چندم خود کار می‌کنند. شاید مطالبی که در ادامه می‌آید برایتان تلخ و ناگوار باشد، اما بهتر است حقیقت را همان گونه که هست بپذیرید، این طوری از مشاهده  نتیجه کار سرخورده نخواهید شد.

به جرات به شما می‌گویبم اگر چند مورد زیر را رعایت کنید، چاپ اولین کتابتان با شکست همراه نخواهد بود.

1- نگاه خودتان کافی نیست.

خب، همه ماها نسبت به استعدادهای خود اغراق می‌کنیم. شما آدم‌های خیلی کمی را می‌بینید که جهل خود را نسبت به موضوعی بپذیرند. ما مخلوقاتی هستیم که به اعتماد به نفس نیازمندیم و بخش زیادی از این اعتماد به نفس را از خودمان و عقایدمان در رابطه با خودمان می‌گیریم. ممکن است فکر کنید نویسنده با استعدادی هستید و یا شاعری هستید که شعرهایتان دست کمی از سهراب سپهری ندارد. نکته اول اینکه اگر خود را با استعداد بدانید لطف بزرگی به خود کرده‌اید اما هرگز دست به مقایسه آثار خود با بزرگان نزنید. حتی بزرگ‌ترین نویسندگان و شعرا هم در آثار اولیه خود شکست خورده‌اند.

در وهله اول تا می‌توانید بخوانید و سپس شروع به نوشتن کنید. ما فرض می‌کنیم اولین کتاب شعر و یا رمان خود را نوشته‌اید. نظر تعداد بسیار کمی از اطرافیانتان را که می‌دانید با شما صادق هستند جویا شوید. شاید دو یا سه نفر کافی باشد و بعد منتظر بازخورد بزرگ‌تر بمانید.

2- بلند پروازی و جاه طلبی را کنار بگذارید.

یکی از نویسندگانی که برای چاپ اولین کتاب شعر خود به ما مراجعت کرده بود، مدام تاکید می‌کرد کتاب من نباید زیر دو هزار نسخه چاپ شود. تلاش ما برای توضیح نادرستی این تصمیم هم به جایی نمی‌رسید. او مدام از شعرهایش تعریف می‌کرد و اینکه می‌خواهد شعرهایش را به رادیو و تلویزیون بفروشد و افراد زیادی هستند که منتظر شعرهای او هستند. او حتی از تبلیغات گسترده حرف می‌زد و از ما می‌خواست دیجیتال مارکتینگ اشعار او را به عهده بگیریم.

دست آخر توانسته‌ایم او را برای چاپ 50 نسخه راضی کنیم، و به او وعده دادیم اگر توانست از همین تعداد نسخه بازخورد خوبی بگیرد، در گام دوم 5000 نسخه از کتابش را برایش چاپ می‌کنیم.

می‌دانید نتیجه چه شد؟ آن دوست ما نوشتن را کنار گذاشت. مهم‌ترین دلیل این سرخوردگی هم، جاه طلبی و عدم واقع‌گرایی او بود. امروز تیراژ کتابهای معتبر بازار به 300 نسخه رسیده است و جز، عناوین معدودی از کتاب‌ها فروش بالای هزار نسخه را تجربه نمی‌کنند.

3- مصمم اما هشیار باشید.

ما در بوک چاپ به همه شاعران و نویسندگان کتاب اولی توصیه می‌کنیم، قدم به قدم جلو بروند. برخی سودجویان، در این شرایط به نویسندگان خود تضمین فروش می‌دهند. اما هیچ توضیحی در این باره که چطور می‌خواهند کتاب نویسنده‌ای گمنام را به فروش برسانند نمی‌دهند. ما در این مقاله به جای آن‌ها توضیح می‌دهیم. فرض کنید آن‌ها سر چاپ 1000 کتاب با شما توافق کرده‌اند و گفته‌اند نیمی از کتاب‌ها را خود به فروش می‌رسانند. در بسیار از موارد 500 نسخه‌ای را که قرار بوده به فروش برسانند را شما نمی‌بینید و اصلا چاپی در کار نیست. در موارد دیگر هم چنان قیمتی را برای چاپ 1000 عنوان پیشنهاد می‌کنند که حتی با اهدای رایگان 500 نسخه کتاب به شما به ناکجا آباد هم، آن‌ها سود خودشان را کرده‌اند.

4- تا بازخورد نگرفته‌اید به تیراژهای محدود اکتفا کنید.

در مقاله چاپ کتاب رمان توضیح داده بودیم که چرا چاپ بین 50 تا 100 نسخه بهترین راه ممکن برای نویسندگان و شاعران کتاب اولی است. در کل، نویسندگان و شعرا از چاپ کتابهای رمان و یا مجموعه اشعار خود اهداف متفاوتی دارند. برخی به مکتوب کردن اشعار و نوشته‌های خود در قالب کتاب بسنده می‌کنند و برخی نیز به دنبال روزنه‌هایی به سوی آینده هستند. در هر حال باید بدانید در کتاب‌های اول، تنها و تنها بازخورد مهم است.

5- با چاپ کتاب خود، دیگر کتاب‌اولی نیستید.

خب این می‌تواند یکی از مزایای عالی چاپ کتاب باشد. اگر چند کتاب چاپ کرده باشید و بازخوردهای مثبتی هم گرفته باشید، می‌توانید همکاری اول خود را برای چاپ یک کتاب با تیراژ متوسط آغاز کنید. می‌توانید در درخواست خود به کتاب‌های چاپ شده قبلی‌تان هم اشاره کنید و با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کنید. در این صورت، ناشر هم اعتماد بیشتری به شما خواهد داشت.

نکته آخر: واقع‌گرایی و داشتن تصویر روشنی از آینده می‌تواند موفقیت شما را تضمین کند. اگر فکر می‌کنید اثر شما ارزش چاپ شدن را دارد، معطل نکنید. اما فراموش نکنید این کار را فقط برای گرفتن بازخورد انجام می‌دهید. با چاپ کتاب‌های خود در تیراژ محدود علاوه بر جلوگیری از خدشه دار شدن نامتان، قدم بعدی را محکم‌تر بر خواهید داشت.

همکاران ما در بوک چاپ در هر ساعتی از روز برای ارائه مشاوره رایگان در خدمت شما عزیزان هستند. اگر کتاب رمان و یا مجموعه‌ای از اشعار در دست چاپ دارید، با ما تماس بگیرید.

۲ دیدگاه

  1. باسلام من رمانی نوشتم که دوست دارم چاپ شودالبته به تازگی هایکی ازکتابم چاپ شده اماتافعلا موفقیتی نداشته نمی دانم چرا چون سبک داستان هایم خوب است وقالب داستان هایم جذاب است لطفاً راهنمایی کنید که به فکرچاپ کاردیگری باشم یامنتظرنتیجه فروش کتاب اولم یابرای چاپ دومش تلاش کنم.

    1. سلام به شما دوست عزیز در اسرع وقت همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و راهنمایی‌های لازم در زمینه چاپ را به شما خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد و فقط جهت تماس با شما توسط کارشناس سایت استفاده خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *