آشنایی با مراحل چاپ کتاب

بوک چاپ در راستای آشنایی هر چه بیشتر نویسندگان و فرهیختگان گرامی با مراحل چاپ در ایران، نوشتاری کامل و جامع را تقدیم مخاطبین خود می‌کند.

در وهله‌ی اول، باید خاطر نشان کرد طی مراحل چاپ کتاب توسط یک فرد اگر چه غیر ممکن نیست اما بسیار پر دردسر و زمانبر است و بهترین راه سپردن تمامی مراحل چاپ کتاب به انتشارات است. اما در عین حال باید اطلاعات کاملی از این مراحل داشته باشید تا در صورت تصمیم برای چاپ کتاب، خدای ناکرده گرفتار برخی سودجویان نشوید.

مراحل مربوط به آماده کردن فایل، در آینده‌ی نزدیک در وبسایت بوک چاپ منتشر خواهد شد. در اینجا ما فرض می‌کنیم فایل نهایی کتاب شما آماده است و پروسه‌ها و مراحل بعد از آن را با هم مرور می‌کنیم.

1- اخذ شابک

شابک، شماره‌ای 13 رقمی است که از سوی خانه‌ی کتاب برای ثبت در کتابخانه ملی اختصاص داده می‌شود. از این حیث، کتابی که شابک نداشته باشد، جزو کتب غیرقانونی لحاظ خواهد شد و عملاَ از دید کتابخانه ملی، چنین کتابی وجود نخواهد داشت.

2- اخذ فیپا

پس از اخذ شابک ناشر متن کتاب را برای فهرست نویسی پیش از انتشاربه سازمان اسناد و کتابخانه ملی می‌فرستد و این سازمان، پس از بررسی‌های موضوعی فیپای آن کتاب را صادر می‌کند. این زمان، هم اکنون 10 روز کاری است و این به معنای آن است که تمام نویسندگان و مترجمان می‌باید این زمان را در برنامه خود لحاظ کنند.

3- اخذ مجوز

پس از صدور فیپا و وارد کردن آن در شناسنامه کتاب، کتاب برای بررسی‌های بیشتر به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی فرستاده می‌شود. نکته‌ی مهم در اینجا، بررسی کتاب از حیث مطابقت آن با قوانین نظام جمهوری اسلام و همین‌طور آداب و سنن میهن عزیز اسلامی‌مان است. در اکثر موارد، مجوز کتاب بدون هیچ تغییری صادر می‌شود و در موارد معدودی، اصلاحیه‌های لازم به ناشر اطلاع داده می‌شود. اخذ مجوز، زمان‌بندی مشخصی ندارد اما در خصوص کتاب‌های دانشگاهی این فرایند، سریع‌تر رخ می‌دهد.

پس از اعطای مجوز از سوی وزارت ارشاد، کتاب شما آماده چاپ می‌باشد و بسته به تیراژ مراحلی چون تهیه فیلم و زینک و یا چاپ دیجیتال طی خواهد شد. گروه بوک چاپ، چاپ کتاب شما را ظرف 3 تا 5 روز کاری به پایان می‌رساند و آن را به آدرس پستی شما ارسال می‌کند.

نکته‌ی آخر، پس از چاپ کتاب، ناشر موظف است چند نسخه از کتاب را جهت اعلام وصول به ارشاد تحویل دهد. انجام این مرحله، اهمیت انکارناپذیری دارد. چرا که بدون این مرحله ثبت کتاب شما در کتابخانه ملی انجام نمی‌شود و کتاب شما چاپ نشده تلقی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد و فقط جهت تماس با شما توسط کارشناس سایت استفاده خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *