چرا باید کتابم را چاپ کنم؟

فرض می‌کنیم شما دست نوشته‌ای در دست دارید و در آن دل نوشته‌های خودتان را گهگاهی نوشته‌اید و یا دوستان و اطرافیانتان بارها از شعرهای شما تعریف کرده‌اند و شما به این فکر افتاده‌اید که می‌توانید هر از گاهی اشعارتان را در جایی یادداشت کنید. شاید هم یکی از خوانندگان حرفه‌ای رمان بوده‌اید که همیشه در گوشه کنار شهر به دنبال کتاب‌های چاپی از رمان‌های مشهور بوده‌اید و بعد از خواندن دوجین رمان، این فکر به سرتان زده که شما هم می‌توانید از تخیل خود استفاده کنید و داستانی به رشته‌ی تحریر در آورید تا استعداد خود را به گونه‌ای محک بزنید. شاید هم در نوشتن داستان‌های کوتاه ید طولایی داشته باشید و با دیدن یکی از کتاب‌های مجموعه داستان، این جرقه در ذهنتان خورده باشد که شما هم می‌توانید داستان‌هایتان را در قالب یک کتاب مجموعه داستان چاپ کنید.

داستان شما هر کدام از موارد بالا باشد، در هر حال در اصل قضیه تفاوتی ایجاد نمی‌کند. بشر دوست دارد نوشته‌ی خود را مکتوب کند و حتی به چاپ آن فکر کند. احتمالاً با خود می‌گویید انسان‌های اولیه از این قاعده مستثنی بوده‌اند و همین که جفتی برای خود یپدا می‌کردند و با شاخ و برگی برای خود، خانه‌ای دست و پا می‌کردند، دغدغه‌ی دیگری نداشتند و اصلاَ چاپ کتاب، مقوله‌ای حداکثر هزار ساله است. اما وقتی با سنگ نوشته‌ها و کتیبه‌های دوران باستان را روبرو شوید، خواهید دید که چاپ کتاب محدود به زمان و مکان خاصی نبوده است.

اما همیشه سنگ بزرگی جلوی پای نویسندگان تازه کار وجود دارد و آن هم، عبور از هفت خوان رستم برای چاپ کتابتان بوده است. در کشوری که سرانه‌ی مطالعه‌ی آن به هفته‌ای چند دقیقه نمی‌رسد. عملاً انتظار جذب سرمایه‌گذار برای نوشته‌هایتان، رؤیایی بیهوده است. با کمی تورق در خبرها، خواهیم دید تعداد کسانی که از چاپ کتاب خود در ایران ارتزاق می‌کنند، از تعداد انگشت‌های یک دست فراتر نمی‌رود.

در این آشفته بازار چاپ کتاب، در بسیاری موارد ناشران دست رد به سینه‌ی نویسندگان کتاب‌های جدید می‌زنند و از چاپ کتاب‌های آن‌ها با هزینه‌ی خود امتناع می‌ورزند.  البته در بسیاری موارد، حق با آن‌هاست و این نوع امتناع از چاپ کتاب، در برخی موارد به دلیل کیفیت پایین اثر اتفاق می‌افتد و در برخی دیگر از موارد سلیقه‌ی شخصی ناشر در آن دخیل است. به هر حال هر ناشری، تعداد محدودی عنوان در هر سال چاپ می‌کند.

حالا فرض کنید تصمیم خود را برای چاپ کتابتان گرفته‌اید و می‌خواهید از چندو چون ماجرا مطلع شوید. از دید بسیاری افراد همین که فکر می‌کنید نوشته‌های شما ارزش خوانده شدن دارند، دلیل کافی برای چاپ آن‌هاست. اما بهتر است نظر صاحب نظران را هم در زمینه‌ی کتاب خود جویا شوید. اشتباه نکنید منظور ما از صاحب نظران، اساتید ادبیات دانشگاه تهران نیست. بلکه مردم عادی دور و برتان است. اما، این کار خطراتی را هم به دنبال دارد. اگر نوشته‌های خود را در قالب یک جزوه به اطرافیانتان بدهید. آن‌ها هرگز به شکل یک کتاب به آن نگاه نخواهند کرد و این پیش فرض، بر نظر و دیدگاه آن‌ها نسبت به نوشته‌های شما تأثیر خواهد گذاشت. انتظار نداشته باشید، نوشته‌هایتان را در یک دفتر 40 برگ به اطرافیانتان نشان دهید و بعد از آن‌ها بخواهید آن را با کتاب‌های دیگر مقایسه کنند.

بهترین کار، چاپ نوشته‌هایتان در قالب کتاب در تیراژی محدود و سپس قرار دادن آن در اختیار مخاطبانتان است. بدین ترتیب، باز خوردی که از مخاطبین خود می‌گیرید به واقعیت نزدیک‌تر خواهد بود.

گروه بوک چاپ، این آمادگی را دارد تا با خدمات چاپ کتاب ارزان، نازل‌ترین قیمت را به شما پیشنهاد کند و هم‌چنین، هر نوع مشاوره‌ای که بخواهید را به شما ارائه دهد. هم چنین، ویراستاران ما آماده هستند تا نوشته‌های شما را به لحاظ فنی و ادبی، بررسی و ویراستاری کنند. ما از صفر تا صد جاودانه کردن اندیشه‌هایتان با شماییم. کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد و فقط جهت تماس با شما توسط کارشناس سایت استفاده خواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *